Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > Ar „šlykštukai“ yra saugūs žaislai? Kokie pavojai gali slypėti juose bei rekomendacijos tėvams

 

Ar „šlykštukai“ yra saugūs žaislai? Kokie pavojai gali slypėti juose bei rekomendacijos tėvams

 

Jeigu norite sužinoti, ar vaikų labai mėgstami žaislai, vadinami „šlykštukais", yra saugūs, rekomenduojame susipažinti su Europos Sąjungoje atlikto tyrimo rezultatais. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kai kuriuose „šlykštukuose" yra aptinkama boratų (pvz.: borakso) ─ pavojingų cheminių medžiagų, kurios yra toksiškos reprodukcijai bei gali pakenkti vaisingumui. Be to, šiuose žaisluose buvo nustatytos alergines reakcijas sukeliančios medžiagos. Taigi, labai svarbu apsaugoti vaikus nuo pavojingų medžiagų keliamo pavojaus. Buvo parengtos rekomendacijos tėvams:

  • Nepirkite žaislų „šlykštukų" kūdikiams ir mažiems vaikams;
  • Įsigykite žaislą iš patikimų tiekėjų. Patikrinkite, ar jis turi CE ženklą;
  • Užtikrinkite, kad vaikai po žaidimo su „šlykštukais" nusiplautų rankas.

 

 

 

Nors dėl savo gličios konsistencijos žaislai „šlykštukai" (angl. slime) (1 pav.) yra labai mėgstami vaikų, tačiau jie gali sukelti daugiau žalos, negu naudos dėl juose aptinkamos nuodingos medžiagos ─ borakso. Ši cheminė medžiaga yra klasifikuojama kaip pavojinga, kuri yra toksiškai veikianti dauginimąsi bei galinti pakenkti vaisingumui (2 pav.). Boraksas dedamas į žaislus kaip konservantas ir dėl to, kad žaislai įgautų gleivių konsistenciją. Dažniausiai borakso aptinkama „šlykštukuose", kurie yra importuojami iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių bei kurie yra įsigyjami internetu. Be to, šiuose žaisluose be borakso gali būti ir kitų pavojingų cheminių medžiagų, sukeliančių alergines reakcijas. Nors „šlykštukai" nesukelia ūmaus poveikio, tačiau siekiant užtikrinti ilgalaikį vartotojų saugumą ir ypač atsižvelgiant į tai, kad vaikai yra jautresni neigiamam pavojingų cheminių medžiagų poveikiui, palyginus su suaugusiaisiais, jie neturėtų žaisti su tokiais pavojingais žaislais. Kai ant „šlykštukų" pakuočių nebūna įspėjamojo ženklo, kad šis žaislas yra pavojingas, tėvai nenutuokia, kokį neigiamą poveikį šis žaislas gali sukelti jų vaikams.

2019 m. Europos Sąjungoje buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo ir Lietuva, siekiant išsiaiškinti, ar labai populiarūs žaislai „šlykštukai" yra saugūs. Tyrimo ataskaita ir lankstinukas viešai prieinami. Iš viso atsitiktinai buvo pasirinkti ir patikrinti 195 žaislai, vadinami „šlykštukais". Tyrimo rezultatai parodė, kad net 20 % nuo visų atrinktų gaminių neatitiko žaislų saugai keliamų reikalavimų. Analizuojant tyrimo rezultatus, buvo pastebėta, kad daugiausia reikalavimų neatitiko „šlykštukai", kurie buvo skystos ir lipnios konsistencijos, palyginus su kietos ir sausos arba lanksčios konsistencijos „šlykštukais".

„Šlykštukų" saugaus naudojimo rekomendacijos tėvams (žr. vaizdo įrašą): nepirkite „šlykštukų" kūdikiams ir labai mažiems vaikams, nes šie juos gali lengvai praryti dėl žaislo drėgmės ir elastingumo. Jeigu nuspręsite įsigyti šį žaislą, įsitikinkite, kad jį pirksite iš patikimų žaislų tiekėjų. Rekomenduojame patikrinti, ar žaislas turi CE ženklą, nes tokie žaislai turėtų atitikti Europos žaislų saugai keliamus reikalavimus. Taip pat rekomenduojame užtikrinti, kad vaikai nusiplautų rankas po žaidimo su „šlykštukais". Be to, kuo ilgiau žaidžiama su „šlykštukais", tuo daugiau juose susikaupia ligų sukėlėjų, tokių kaip bakterijos, virusai ar kt., todėl didėja rizika užsikrėsti ir susirgti. Taip pat „šlykštukuose" gali būti didelis borakso kiekis, kuris gali sukelti toksinį poveikį vaikų dauginimosi sistemai.

 

1 pav. „Šlykštukai"  

2 pav. Pavojaus piktograma - kai medžiaga sukelia toksinį poveikį reprodukcijai

 

 

Vaizdo įrašas. „Šlykštukų" saugaus naudojimo instrukcijos.